Gazeta WYBORCZA – AKCJA SPOŁECZNA – „DŁUGOWIECZNI”

Gazeta WYBORCZA – AKCJA SPOŁECZNA –
„DŁUGOWIECZNI”
PARK ŚLĄSKI – CHORZÓW i MUZEUM ŚLĄSKIE – KATOWICE – 20.10. 2015 R.

Skorzystaliśmy z zaproszenia Gazety Wyborczej i wzięliśmy udział w spotkaniu seniorów 20.10.2015 r. w Parku Śląskim w Chorzowie i Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie uczestniczyliśmy w debacie o problemach seniorów. Ilość osób była ograniczona udziałem w debacie, która odbywała się w sali Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Było zimno i pochmurno, a mimo to o godzinie 9:00 na Dużej Łące obok Hali Kapelusz w Parku Śląskim w Chorzowie spotkało się wielu seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku i nie tylko. Spotkanie odbywało się w namiocie, gdzie otrzymaliśmy wszyscy egzemplarze Gazety Wyborczej, a także ćwiczyliśmy proste do wykonania /samemu w domu/ ćwiczenia z Władysławem Kozakiewiczem. Zakupiliśmy dla UTW książkę Władysława Kozakiewicza pod tytułem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie” z ćwiczeniami prezentowanymi przez niego i autografem.
Zostaliśmy też poczęstowani bograczem, ciastem, kawą, herbatą i mogliśmy skorzystać z porad fizjoterapeuty, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Na zewnątrz czekały na nas rowery elektryczne, pokaz tresury psów i nauka udzielania pierwszej pomocy, gdzie na manekinie każdy chętny mógł osobiście pod okiem ratowników spróbować udzielić pierwszej pomocy nieprzytomnemu człowiekowi.
Na zakończenie wysłuchaliśmy kilka znanych przebojów ludowych w wykonaniu wspaniałego Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, aż żal, że tak krótkiego.
O godzinie 12:00 pojechaliśmy autobusami do Muzeum Śląskiego w Katowicach – wspaniałego nowoczesnego obiektu, gdzie o godzinie 13:00 rozpoczęła się zorganizowana z inicjatywy Gazety Wyborczej konferencja poświęcona seniorom.
Zebranych przywitali: Pani Alicja Knast – dyrektor Muzem Śląskiego, Dariusz Kortko – redaktor naczelny”Gazety Wyborczej” w Katowicach i Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego. Po wprowadzeniu do dyskusji przez Panią Katarzynę Staszak – redaktor naczelną „Tylko Zdrowie”, tygodnika „Gazety Wyborczej”, rozpoczęła się dyskusja panelowa. W 1-wszej części dyskusji pt. Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę? udział wzięli:
– Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
– Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego
– Jolanta Kwaśniewska, prezes zarządu fundacji Porozumienie bez Barier
– dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki ds. geriatrii, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im.
Jana Pawła II w Katowicach
– Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski w skoku o tyczce i promotor aktywności fizycznej w
każdym wieku.
W podsumowaniu tej części, gdzie padło wiele ważnych dla seniorów stwierdzeń przytoczę tylko apel Pani Beaty Małeckiej-Libera skierowany do seniorów aby tańczyli wszędzie, gdzie to jest możliwe, bo taniec daje wiele radości i dodaje życia.
Myślę, że nasz UTW realizuje ten apel w praktyce w wysokim stopniu.
Po krótkiej przerwie na kawę i poczęstunek, rozpoczęła się 2-ga część dyskusji pt. Jak możemy wspólnie działać na rzecz osób starszych?, której moderatorem były Pani Ewa Kulisz – kierownik projektu Kongres Obywatel Senior oraz Beata Widłok-Żurek, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” w Katowicach. W dyskusji udział wzięli:
– prof. Maria Zrałek, Wyższa Szkoła „Humanitas” w Sosnowcu
– Barbara Kucharska, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej
– Barbara Imiołczyk, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, współprzewodnicząca Komisji
Ekspertów ds. Osób Starszych
– Beata Kamińska-Tokarz, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
– Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Częstochowy.
Dyskusja była interesująca, padały też wypowiedzi i uwagi z sali.
Po zakończeniu dyskusji zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek /zupy krem – budyniowa i brokułowa, kawa, ciastka/, a następnie zwiedziliśmy wystawy w Muzeum Śląskim.
Samo wnętrze muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie i z zainteresowaniem obejrzeliśmy pobieżnie wystawy, bo było już późno – około 19:00, ale był to naprawdę ciekawy wyjazd.
Może byłoby warto zrobić wycieczkę do Katowic z zwiedzeniem muzeum, bo we wtorek wstęp jest bezpłatny, a ponadto Katowice pięknieją w oczach.
Ważna informacja dla seniorów 60 + obowiązuje już Śląska Karta Seniora za okazaniem dowodu osobistego, dzięki której możemy korzystać z ulgowych biletów do ośrodków kulturalnych na terenie całego Śląska. Więcej informacji na stronie: www.seniorzy.slaskie.pl
Relacja z wyjazdu: Helena Karwot, zdjęcia Anna Potęga i Ryszard Wesołowski.

Zarząd UTW

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz