,

Dzień otwarty z okazji 10-lecia UTW w Żorach 27.04.2019 r. – Kino „Na Starówce” w Żorach.

     

Dzień otwarty z okazji 10-lecia UTW w Żorach
27.04.2019 r. – Kino „Na Starówce” w Żorach.

27 kwietnia br minęło dokładnie 10 lat od rejestracji w KRS Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żorach i dla podkreślenia tej rocznicy zorganizowaliśmy Dzień Otwarty ze słuchaczami uniwersytetu w Kinie „Na Starówce” w Żorach, zakładając możliwość prezentacji naszych dokonań wśród zaproszonych gości i seniorów naszej gminy.
Na ile nasz zamysł się udał, to ocenili nasi słuchacze i goście.
Spotkanie rozpoczęło się o 12.00, a nasi goście i słuchacze mogli w holu kina zapoznać się z działalnością uniwersytetu zaprezentowaną na roolupie, a w kawiarni kina zobaczyć wiosenno – kwiatową dekorację z okazji 10-lecia UTW przygotowaną przez słuchaczki zajęć kreatywnych DIY pod kierunkiem P. Bożeny Polczyńskiej, a także prace artystyczne naszych słuchaczek wykonanych na tych zajęciach. Mogli też zobaczyć statuetki i wyróżnienia zdobyte przez zespoły UTW „Gold Dance”, „Senior Dance” i „Butterfly” na różnych imprezach artystycznych seniorów organizowanych przez UTW i Domy Kultury, w tym na Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów, w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu „ROZBARK”, I i II Festiwalu „Senior Dance” w Wodzisławiu ŚL, czy ostatnio w CKE w Czerwionce – Leszczynach. Podziwiali także puchary w tańcu towarzyskim zdobyte przez nasze pary na turniejach tego tańca organizowanych przez PTT. Były też statuetki Amatorskiego Teatru Dorosłych „Apteczka” przy Klubie „Rebus”w Żorach za udział w 2 i 3 Rybnickim Przeglądzie Teatralnym Seniorów. Zaprezentowaliśmy statuetki i medale zdobyte od 2015 roku na Olimpiadzie Sportowej UTW i Organizacji Senioralnych w Łazach oraz medal i statuetkę udziału na VI Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu w Rabce Zdroju w br, którą zdobył po raz pierwszy dla UTW w Żorach, jedyny nasz reprezentant Ryszard Przybylski. Pamiątkowe zdjęcia na tle dekoracji zrobili sobie nasi słuchacze – Wolontariusze Roku 2018 – Małgorzata Niemiec w kategorii: „Kultura i Sztuka” oraz Stanisław Sobiecki w kategorii- „Edukacja”, którzy otrzymali te tytuły, na gali organizowanej w grudniu każdego roku (Dzień wolontariatu) przez ŻCOP. Wcześniej Wolontariuszem Roku 2016 został nasz słuchacz Ryszard Wesołowski w kategorii „Ochrona przyrody i opieka nad zwierzętami”.
Nasze pamiątkowe statuetki przedzielały prezenciki dzieci z Przedszkola nr 19 w Żorach, gdzie od 2017 r mamy przyjemność wspólnie z dziećmi witać wiosnę. Tylko na 2 tablicach, które wiszą przy biurze UTW prezentowaliśmy zdjęcia z wycieczek Klubu „Podróżnika”, a także albumy zdjęć z kilku wycieczek z Biurem Turystycznym Hubtour ze Szczecina, które udostępniła była nasza słuchaczka Gertruda Kopystyńska, a albumy opracował zaprzyjaźniony z nami mieszkaniec Ustronia – przemiły człowiek Janusz Strjecki. Była też piękna kronika Tańca Liniowego Country, którą zrobiła w 2017 roku na krótko przed śmiercią zakochana w tańcu liniowym country nasza słuchaczka Ania Potęga, a teraz kontynuuje tę pracę z polotem i pełnym zaangażowaniem Bożenka Bosak. Poza tym udostępniliśmy zebrane w albumie nasze dyplomy i podziękowania za udział oraz różne piękne okazjonalne grafiki autorstwa naszej słuchaczki Basi Grochal. Były także Kalendarze Żorskie z 2014 roku i 2018 roku z informacjami o UTW w Żorach za okres 5 i 10 lat działalności. Nasi goście częstowali się kawą, herbatą i ciastem upieczonym przez nasze słuchaczki,a ciasto nie tylko zachęcająco się prezentowało, ale musiało być smaczne, bo zostało w całości skonsumowane, z czego bardzo się cieszyliśmy. W naszym spotkaniu uczestniczyło około 200 osób, w tym prawie 70 gości nie licząc dzieci Zespołu „Mała Scena Piosenki” ze studia Magic Voice prowadzonego przy MOK w Żorach przez P. Dagmarę Świtacz.
Mieliśmy bardzo ograniczony czas z uwagi na projekcję filmu „Green Book”, który był w naszym programie, a nie mogliśmy przedłużyć czasu spotkania, ze względu na seans filmowy kina o godz. 17.15.
Punktualnie o godz. 13.00 rozpoczęliśmy akademię.
W uroczystej akademii udział wzięli:
– Pani Izabela Kloc – Posłanka na Sejm RP, Przewodn. Komisji ds. Unii Europejskiej Sejmu RP,
– Pani Maria Nowak – Pełnomocnik Wojewody Śląskiego do Spraw Rodziny,
– Pan Jacek Świerkocki – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory ds. Społecznych
– Pan Stanisław Ratajczyk – Dyrektor MOK w Żorach,
– Pani Ewa Kałus – Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych,
– Pani Jolanta Pasierbek – Przewodnicząca Żorskiej Rady Seniorów,
– Pani Karolina Kozłowska – Kierownik Klubu „Wisus” – MOK w Żorach,
– Pani Barbara Chudek – Kierownik Klubu „Rebus” – MOK w Żorach,
– Pani Barbara Musiolik – Teatr „Apteczka” – Klub „Rebus” – MOK w Żorach,
– Pani Renata Śmietana – Dyrektor Przedszkola nr 19 w Żorach,
– Pani Lucyna Górecka – Wychowawca Przedszkola nr 19 w Żorach,
– Pan Grzegorz Książek – Radny Miasta Żory,
– Pan Kamil Owczarek – Radny Miasta Żory,
– Pan Jerzy Marciniak – Radny Miasta Żory,
– Pan Mieczysław Jakubowski – Radny Miasta Żory,
– Pan Krzysztof Kuś – Komenda Miejska PSP,
– Pani Jadwiga Holeczek-Wojdat – Wodzisławski UTW – Prezes,
– Pani Krystyna Błachut – Wodzisławski UTW – Z-ca Prezesa,
– Pani Jadwiga Widenka – Wodzisławski UTW – Z-ca Prezesa,
– Pani Maria Białek – UTW w Rybniku – Prezes,
– Pani Marianna Pieńkosz – UTW w Rybniku,
– Pani Halina Bielecka – UŚl. UTW Grupa Jastrzębie Zdrój,
– Pani Aleksandra Adamczyk – Koordynator – Dzienny Dom „Senior”,
– Pani Barbara Prasnowska – Fotograf,
– Pani Dagmara Świtacz – Prowadząca Studio Magic Voice – MOK w Żorach
– Pan Stanisław Niemiec – Prezes Polskiego Związku Skata – Okręg Rybnik
Prowadzący zajęcia na UTW:
– Pani Agnieszka Szewczyk – Taniec Towarzyski,
– Pani Joanna Dziedzic – Zumba gold i Latino-solo,
– Pan Adam Foks – Taniec Liniowy Country i Gry planszowe,
– Pani Magdalena Piksa-Rutkowska – Język angielski,
– Pan Mariusz Kuśka – Język angielski,
– Pani Janina Nowrot – Język rosyjski,
– Pani Renata Wieczorek – Język włoski,
– Pan Maciej Gutan – Obsługa komputerów,
– Pani Bożena Polczyńska – Zajęcia Kreatywne DIY,
– Pani Ryszarda Szpotakowska – Rehabilitacja,
– Pani Natalia Wykręt – Pilates,
Słuchacze UTW prowadzący zajęcia wolontaryjnie:
– Pani Małgorzata Niemiec – Nordic Walking,
– Pani Karolina Glanert – Nordic Walking,
– Pan Stanisław Sobiecki – Klub „Podróżnika”.
Prezes Helena Karwot przywitała bardzo serdecznie Panią Izabelę Kloc – Posłankę na Sejm RP, Przewodniczącą Komisji ds. Unii Europejskiej Sejmu RP, która zaszczyciła swoją obecnością naszą uroczystość oraz pozostałych gości i słuchaczy UTW w Żorach. Następnie przedstawiła w bardzo dużym skrócie informację o działalności Uniwersytetu w minionych 10 latach. Odwołała się do stojącego w holu kina roolupu z ofertą programową uniwersytetu, która trochę się już zdezaktualizowała, więc skupiła się na zmianach w okresie od 2013 roku, w którym podjęła pracę w Zarządzie UTW.
Zdjęcia z wydarzeń na uniwersytecie od 2014 roku, były też prezentowane na ekranie dzięki Gosi Niemiec, która już od kilku lat, z pomocą męża – Pana Stanisława przygotowuje i przygotowała dla nas dzisiejszą prezentację i któremu dzisiaj mogliśmy bardzo podziękować, bo był z nami.
Podziękowała też słuchaczom UTW – autorom większości prezentowanych zdjęć, głównie Ludwikowi Glanertowi, Heni Świerczynie, Ryśkowi Wesołowskiemu oraz wszystkim, którzy udostępniali nam zdjęcia.
Sprawując funkcję Prezesa UTW od 2014 roku przedstawiła obecny skład Zarządu UTW ukonstytuowany na Walnym Zebraniu 17 kwietnia 2018 roku, tj. Prezes – Helena Karwot; Wiceprezes – Danuta Jendryszczyk, Skarbnik – Maria Trześniewska; Sekretarz – Jolanta Pasierbek – Przewodnicząca Żorskiej Rady Seniorów, której podziękowała za przyjęcie funkcji sekretarza; członek – Grażyna Zawierucha. Prezes podziękowała też wszystkim koleżankom i kolegom, z którymi współpracowała w zarządzie od 2013 roku za współpracę i podkreśliła, że pozostawiły po sobie coś dobrego dla lepszego funkcjonowania biura UTW, a tym samym uniwersytetu, nawet jeśli obecnie są już byłymi naszymi słuchaczami. Podziękowała również członkom Komisji Rewizyjnej z poprzedniej kadencji i obecnej z Przewodniczącą Renią Bajerską-Wonsik za cenne uwagi do bieżącej pracy zarządu.
Zebrani oklaskami podziękowali swoim koleżankom i kolegom za zaangażowanie i wkład pracy w bieżącą działalność uniwersytetu.
Podziękowała też za pomoc w organizacji dzisiejszej uroczystości – Dyrektorowi MOK – Panu Stanisławowi Ratajczykowi, Kierownikowi Kina „Na Starówce” Pani Jolancie Hrycak, akustykom i wszystkim pracownikom MOK oraz pracownikom Kina „Na Starówce”.
Gorąco dziękowaliśmy również Dyrektorowi MOK w Żorach za serdeczność i wspieranie na co dzień działalności naszego uniwersytetu, czego wyrazem jest też organizacja dotychczasowych uroczystości zakończenia i rozpoczęcia roku akademickiego UTW na scenie MOK.Prac Podziękowania te były skierowane także do Wszystkich pracowników MOK, dzięki którym uniwersytet może realizować swoje zadania dla seniorów w Żorach.

Prezes wyraziła nadzieję, że wszyscy, którzy mieli ochotę , poczęstowali się ciastem, które upiekły nasze słuchaczki i które smakowało, zważywszy na fakt, ze zostało w całości skonsumowane, co bardzo nas cieszy. Bardzo serdecznie w imieniu własnym i wszystkich gości podziękowała za przygotowanie ciasta: – Pani Magdalenie Piksa-Rutkowskiej – lektorce języka angielskiego na UTW, – słuchaczkom UTW: Karolince Glanert, Danusi Maroszek, Tereni Wesołej, Basi Frątczak, Emilce Olesiuk, Danusi Stasiak, Gabrysi Stokowiec, Danusi Kapa, Jadwidze Walczak oraz Heni Świerczynie, która sfinansowała koszt bakalii.

Podkreśliła, że od samego początku UTW w Żorach realizuje swoje zadania dzięki corocznej dotacji z Gminy Miejskiej Żory, której udział stanowił średnio od 80 % do roku 2014 i systematycznie się obniżał do około 50 % kosztów podstawowej działalności Uniwersytetu obecnie. W tym roku akademickim otrzymaliśmy 31 500 zł dotacji, a dotację Uniwersytet otrzymuje po złożeniu projektu budżetu w ramach corocznego konkursu Prezydenta Miasta na realizację zadań publicznych na rzecz społeczności Żor. Od 2010 roku otrzymaliśmy w sumie prawie 300 000 zł dotacji, dzięki czemu nasza składka członkowska do września 2017 roku wynosiła 7 zł/miesiąc, a obecnie 10 zł/ miesiąc, w ramach której można korzystać prawie ze wszystkich zajęć i część naszych słuchaczy korzysta z kilku zajęć.
W imieniu wszystkich słuchaczy UTW Prezes gorąco podziękowała Panu Waldemarowi Socha – Prezydentowi Żor, Panu Piotrowi Kosztyle – Przewodniczącemu Rady Miasta Żory, Panu Jackowi Świerkockiemu – Pełnomocnikowi Prezydenta ds. Społecznych, Pani Beacie Gojny – Kierownikowi Biura Rady Miasta i Pani Bożenie Kőhl-Gudzik – Kierownikowi Zespołu Spraw Społecznych oraz Panu Krzysztofowi Wierzyckiemu – inspektorowi ZSSp i Pani Kseni Szmidt z Biura Rady Miasta za bezpośrednią współpracę z zarządem uniwersytetu. Podziękowała też wszystkim pozostałym pracownikom Urzędu Miasta Żory za wspieranie działalności naszego UTW.
Przekazała także podziękowania Dyrektorowi i pracownikom Biura ŻCOP za dużą pomoc, wyrozumiałość i życzliwość na co dzień dla potrzeb Zarządu i Słuchaczy UTW w Żorach. Podziękowała również pracownikom Biura Rachunkowego „Anna” oddział w Żorach za pomoc i poradę we wszystkich trudnych sprawach. Zebrani słuchacze UTW oklaskami poparli wyrażone podziękowania.
Realizowane przez UTW w poszczególnych latach zadania publiczne mają różne tytuły wybierane przez słuchaczy i wyrażają to, że dzięki aktywności /również w naszym Uniwersytecie/ czują się Oni coraz młodsi, a w br tytuł zadania to: „Seniorze, UTW to: Uśmiech, Taniec, Wiedza”.
Przedstawioną we wstępie do relacji naszą działalność trzeba uzupełnić o Zespół wokalny „Carpe Diem”, który od 2010 roku prowadzi Pani Dagmara Świtacz przy MOK w Żorach, a nasi słuchacze śpiewają i uczą się śpiewać w zespole – 1,5 godz. w tygodniu. Z reguły zespół występuje na różnych lokalnych uroczystościach oraz uświetnia uroczystość rozpoczęcia nowego roku akademickiego UTW. Od roku 2016 uczestniczy też w Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów i zdobywa co roku wyróżnienie. W ub roku zespół wystąpił też na III Bytomskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Słuchaczy UTW i bardzo się podobał. Zespół rozpoczął część artystyczną dzisiejszej akademii, a w dalszej części artystycznej wystąpiły też dzieci z zespołu P. Dagmary Świtacz „Mała scena piosenki” ze studia Magic Voice przy MOK w Żorach i był to świetny i wzruszający występ.

W odniesieniu do treści roolupa nowe zajęcia to: język włoski – 2017r.; tańce latino-solo – 2016r.; gry logiczne – 2016 r. i zajęcia kreatywne DIY – 2017 r., których dekorację 10 – lat UTW i cudeńka stworzone dzięki inspiracji i nauce P. Bożeny Polczyńskiej oraz wyobraźni naszych studentek mogliśmy dzisiaj podziwiać.
Nie prowadzimy zajęć Tai chi od 2014 r. i Z piosenką na Ty od 2017 r.
Mamy też od 2017 roku odpłatnie warsztaty Roztańczone biodra.
W sumie czas zajęć stałych przekracza w tygodniu 36 godzin, co daje codziennie 7,5 godziny. Nie dotyczy to członków zespołów UTW: „Gold Dance” tańca towarzyskiego; „Senior Dance”– tańca liniowego country i „Butterfly” – tańca Latino-solo, którzy ćwiczą jeszcze dodatkowo kilka godzin w tygodniu. Poza wszelką oceną wkładu pracy pozostają nasze pary tańca towarzyskiego, które ćwiczą indywidualnie wiele godzin, aby brać udział w turniejach tego tańca organizowanych przez PTT.
Są też wykłady, które cieszą się różnym powodzeniem naszych słuchaczy.
Poza tym spotykamy się na okazjonalnych spotkaniach świątecznych, bawimy się w karnawale, na zabawach z okazji dnia kobiet i andrzejek, jeździmy na wycieczki krajowe i zagraniczne z naszym podróżnikiem i globtroterem Stasiem Sobieckim oraz za granicę z Biurem Turystycznym Hubtour ze Szczecina. Uzupełnię tutaj, że Biuro Hobtour rozlicza się z UTW corocznie za pośrednictwo i udział w wycieczkach i za okres 2016-2018 na konto UTW wpłynęło 2920 zł. Są to też wycieczki dobrze zrealizowane, z pełną realizacją programu i bardziej wygodnymi autokarami.
Wspomniane prezenciki dzieci z Przedszkola nr 19 w Żorach otrzymaliśmy dzięki kontynuowanej przez naszych ekoanimatorów Jasia Łukowskiego i Rysia Wesołowskiego współpracy nawiązanej w 2016 roku przy realizacji przez UTW projektu Fundacji Ziemia i Ludzie pt „Bioróżnorodność to także My – Społeczny Obserwator Przyrody”. Dzięki temu i przychylności dyrekcji Przedszkola, od 2017 roku miło witamy wiosnę z przedszkolakami, a w ub. roku świętowaliśmy także 40 – lecie Przedszkola nr 19 i podziwialiśmy na scenie MOK występ dzieci na najwyższym poziomie.
Większość naszych zajęć odbywa się w siedzibie ŻCOP, a wymagające większej powierzchni z uwagi na dużą ilość osób: joga, taniec country, zumba gold, latino – solo, rehabilitacja odbywają się w sali klubu „Wisus”. W Klubie „Wisus” odbywają się też zajęcia nauki obsługi komputerów.
Bardzo dziękowaliśmy Kierownictwu Klubu „Wisus” obecnie Pani Karolinie Kozłowskiej i wszystkim pracownikom klubu za pomoc w realizacji działalności UTW i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie nadal przyjazna dla dobra seniorów w Żorach.
Nasi słuchacze realizują się aktorsko w Amatorskim Teatrze Dorosłych „Apteczka” prowadzonym przez Panią Barbarę Musiałek w klubie ”Rebus”-1,5 godziny w tygodniu i wystawili na scenie Klubu „Rebus” już 3 sztuki napisane i wyreżyserowane przez Panią Barbarę Musiałek pt.„Kochanie wróciłem”, „Idealny Mąż” i „Żona z urzędu”. Sztuki „Idealny Mąż” i „Żona z urzędu” zaprezentowaliśmy też na 2 i 3 Rybnickim Przeglądzie Teatralnym Seniorów w Domu Kultury Rybnik – Chwałowice, skąd przywieźliśmy zaprezentowane piękne statuetki.
I tutaj mogliśmy bardzo podziękować Pani Barbarze Chudek – Kierownikowi i pracownikom Klubu „Rebus” za pomoc w przygotowaniu dekoracji sceny i słuchaczowi UTW Ryszardowi Czerwińskiemu za opracowanie akustyczne i akompaniament na gitarze – bo to wszystko tworzy nasze spektakle.
Zajęcia tańca liniowego country prowadzone od kwietnia 2014 roku przez Pana Adama Foksa stały się chyba najbardziej rozpoznawalnym znakiem kojarzonym z naszym UTW. Zespół „Senior Dance”, który dzisiaj dla nas zatańczył, często występuje na różnych okolicznych imprezach, a także na przeglądach i konkursach, gdzie jest nagradzany. Pan Adam organizuje też co miesięczne warsztaty tańca liniowego country w Boryni, na które zjeżdżają się amatorzy tańca ze wszystkich UTW i spoza, a także wyjazdowe warsztaty dla naszych tancerzy i z innych UTW. W 2018 roku Zespół UTW„Senior Dance” – tańca liniowego country razem z zespołami z innych UTW ożywiały też weekendy w Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach. Od 2018 roku Pan Adam organizuje także Liniowe Wczasy Country.
W ub roku nasze Zespoły uczestniczyły w II Festiwalu Tańca „Senior Dance” zorganizowanym przez WUTW ( Wodzisław) i WCK z dużym zaangażowaniem P. A. Foksa. Mogę też śmiało przewidzieć, że 5 urodziny szkoły tańca ”DANCE FLOOR KINGS”, prowadzonej przez Pan Adama Foksa, bedą w tym roku, tak jak poprzednio – imprezą na bardzo wysokim poziomie i warto w tym uczestniczyć, no ale trzeba lubić taniec country.
Poza tańcem country w naszym programie artystycznym zaprezentował się także Zespół Gold Dance – w tańcu towarzyskim prowadzonym na Uniwersytecie przez Panią Agnieszkę Szewczyk. Najwięksi fani tańca szlifują swoje umiejętności wiele godzin poza zajęciami. Trzy nasze parywystapiły na ogólnopolskich turniejach tanecznych organizowanych przez PTT i zdobywają tam medale złote, srebrne i brązowe. Dzisiaj mogli państwo ocenić umiejętności 2 najbardziej dojrzałych par, ale mamy nadzieję, że tych par będzie znacznie więcej i w przyszłości też się zaprezentują.
W naszym programie artystycznym wystąpił też powstały w lutym 2017 roku Zespół UTW „Butterfly”, prowadzony przez Panią Joannę Dziedzic w ramach warsztatów tańca latino – solo na UTW od listopada 2016 roku. Zespół prezentował się kilkakrotnie na różnych gminnych imprezach, a także na przeglądach artystycznych seniorów. Taniec latino-solo uzupełnia zajęcia zumby -gold prowadzonej na UTW od 2012 roku, a nasi fani zumby gold towarzyszyli również Pani Joannie na różnych pokazach zumby w Żorach i poza, a ponadto w pokazach na cele charytatywne np. w Gliwicach – „Tańczymy z sercem”.
W 2015 roku i od 2017 r. co roku w 25, 26, 27 Finale WOŚP przy sztabie w MOK w Żorach, nasi słuchacze są wolontariuszami i zebrali łącznie około 25 tysięcy zł.
I tutaj mogliśmy podziękować Panu Zbigniewowi Krówce – Szefowi Sztabu WOŚP w Żorach i wszystkim zaangażowanym w akcję WOŚP wolontariuszom MOK, którzy serdecznie opiekowali się naszymi wolontariuszami, dzięki czemu mogliśmy poczuć atmosferę i radość z przynależności do ogromnej rzeszy uśmiechniętych ludzi, którzy chcą pomagać innym.
Od 2015 roku bierzemy udział w Olimpiadzie Sportowej UTW i Organizacji Senioralnych w Łazach, nie jesteśmy potęgą, ale jesteśmy w ogóle klasyfikowani. Najlepszy nasz wynik to 8 miejsce na 58 startujących organizacji w 2016 roku, a w ub. roku na X Jubileuszowej Olimpiadzie zajęliśmy 16 miejsce na 68 startujących organizacji. Pewnym punktem naszej drużyny jest Pan Henryk Krupa, który zdobył dla nas 3 złote medale i 1 srebrny w biegu na 60 m i bardzo mu dziękujemy. W 2018 roku pojechaliśmy jak zawsze dużą grupą /40 osób/, Zespoły UTW Senior Dance /taniec liniowy country/ i Butterfly /latino solo/ oraz kibice i były to dla nas niezapomniane również artystyczne przeżycia. Jednak część artystyczną zdominował występ Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy”, w którym swoje mistrzostwo pokazali ludzie niepełnosprawni. Był to świetny pokaz folkloru wykonany przy wspaniałym akompaniamencie muzyki Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a poloneza wspólnie z zespołem, tańczyli przed sceną prawie wszyscy seniorzy. Zespół działa od 1985 roku w ramach Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, a jego twórcą, założycielem i dyrektorem jest prof. nzw. dr hab. Leszek Ploch, który wręczył nam napisaną przez siebie historię Zespołu z okazji jego 30 lecia w 2015 roku.
Od 2015 roku bierzemy też udział w Kongresach „Obywatel Senior” organizowanych w Parku Śląskim w Chorzowie, gdzie zawsze miło spędzamy czas, oglądając park z kolejki Elki i gdzie również nasze zespoły Senior Dance /taniec liniowy country/ i Butterfly /latino solo/ świetnie zaprezentowały się na scenie, a Henia Świerczyna i kilka koleżanek jeździły po parku na rowerze w pięknych strojach.
Od początku imprezy, tj od 2013 roku maszerujemy w maju przez nasze miasto 5 km w plastronach z napisem „UTW w Żorach” uczestnicząc w Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking studentów UTW zorganizowanym pod patronatem Ministrów Sportu i Turystyki oraz Pracy i Polityki Społecznej i w tym roku też 11 maja weźmiemy udział.Nasz UTW jest zapraszany przez wiele żorskich placówek oświatowo – rekreacyjnych, głównie przez Muzeum Miejskie w Żorach, MOSiR, MOK i Bibliotekę Miejską i nasi słuchacze chętnie biorą udział w różnych imprezach, wykładach.
Od zawsze uczestniczymy również w większej lub mniejszej liczbie osób pokonując z kijkami trasę 2,5 km w marszu Nordic Walking w ramach biegu po zdrowie na Żorskich Biegach Ulicznych, a na trasie kibicują też nasi słuchacze.
2 maja w ub roku – grupa 22 słuchaczy UTW i kilku innych seniorów zaliczyła z kijkami trasę 3,5 km w marszu Nordic Walking do Parku Piaskownia w ramach zorganizowanej przez MOSiR imprezy „Od aktywności do przyjemności”, a na miejscu kilku naszych studentów zaliczyło ćwiczenia Pilates. Ponadto były też konkursy z nagrodami i świetna kiełbasa z grilla i aż żal, że tak niewiele osób uczestniczy w bardzo dobrze zorganizowanej imprezie. W tym roku też się wybieramy z MOSiR-em.
8 maja 2018 r. – mała grupa słuchaczy UTW /bo były zajęcia/ zasadziła w Parku Piaskownia 2-go Jarząba szwedzkiego uczestnicząc w happeningu pt ” Zielono mi” zorganizowanym tam przez Fundację FOLWARK POD LIPAMI we współpracy z MOK w Żorach – w ramach Lokalnych Inicjatyw w Kulturze Żory 2018, a nasz 1-wszy Jarząb szwedzki /09.2017/ pięknie rośnie w Parku „Cegielnia”. Jednak nasze 1-wsze drzewo dąb rośnie w ogrodzie przy Liceum K. Miarki /04. 2016 r/ – w sumie rosną nasze 3 drzewa.

Nasze zespoły występują też co roku na festynach Dz. Sikorskiego, a w ub. roku także z okazji 40 – lecia Osiedla Korfantego.
Działania naszego uniwersytetu były często opisywane na łamach Tygodnika Żory /piątkowy dodatek do Dziennika Zachodniego/ dzięki uprzejmości Pana Szymona Kamczyka, a od roku także przez Panią Martynę Ludwig. Duża w tym zasługa naszej Heni Świerczyny, która jest abonentem dziennika zachodniego i na bieżąco śledzi informacje oraz stara się zainteresować gazetę tym, co się u nas dzieje. Za wyjątkową aktywność Dziennik Zachodni wytypował Henię do kilku plebiscytów „Osobowość roku 2017” w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”, za niezwykłe zaangażowanie w promocję Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach oraz wszystkich zajęć organizowanych dla seniorów na terenie miasta. Także w ubiegłym i br. Henia była wytypowana w kilku kategoriach. Podziękowaliśmy Heni za to oklaskami.
Ja i Pani Marianna Dana oraz Pani Lucyna Gawlik reprezentujemy nasz uniwersytet w II kadencji Żorskiej Rady Seniorów, a Pani Jolanta Pasierbek – nasz sekretarz, jest Przewodniczącą Żorskiej Rady Seniorów. Prezes podziękowała za tytuł Seniorki roku 2018 w Żorach wyłonionych przez Żorską Radę Seniorów, który otrzymała na uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego UTW 2018/2019.
Prezes przedstawiła najważniejsze, choć nie wszystkie wydarzenia z okresu 10 lat, bo trochę się tego uzbierało i uczestnicy mogli je podglądać na ekranie w czasie jej wystąpienia.
Stan naszych słuchaczy na dzień dzisiejszy wynosi 265 osób i bardzo się obniżył do stanu na zakończenie ub. roku /317 osób/ i właściwie trudno znaleźć wytłumaczenie tego zjawiska, zważywszy przedstawioną informację o działalności UTW. Ta sytuacja powtarza się co roku, najniższy stan jest na koniec czerwca danego roku, a od października przyjmują się nowi słuchacze. Ostatnia wydana legitymacja członkowska nosi numer 743/2019, co oznacza, że sporo osób przewinęło się przez nasze szeregi.
Prezes zakończyła swoją informację zapowiedzią wydarzeń w najbliższym czasie.
– 02.05.br majówka z MOSiR – szczegóły na plakatach.
– 11 maja br – VII Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Studentów UTW
– 18 maja br odbędzie się V Olimpiada Sportowa Seniorów YOU WIN w Rybniku;
– 08 czerwca br zapraszam na 2-gą imprezę z okazji 10 – lat UTW wszystkich nie tylko fanów tańca liniowego country na warsztaty tego tańca do namiotu lodowiska przy Hali Sportowej MOSiR w godzinach od 10.00 do 14.00. Będzie też godzina zumby. Szczegóły wkrótce.
– zakończenie roku akademickiego 2018/2019 – MOK w Żorach – 17.06.br -godzina 17.00 ,
– Oczywiście spotykamy się na wszystkich imprezach organizowanych przez MOK, MOSiR i inne instytucje dla mieszkańców Żor;
Następnie goście na ręce Prezes złożyli gratulacje i życzenia dalszej pomyślności w działaniu dla seniorów gminy Żory, a także prezenty:
– Pani Izabela Kloc – Posłanka na Sejm RP przekazała piękny zbiór Pieśni Ludowych Ziemi Pszczyńskiej
ze zbiorów rękopiśmiennych Mariana Cieśli pod redakcją Joanny Glenc pt. „Koło mego łokiyneczka”.
W 5 zeszytach zebrano 1100 pieśni w 33 grupach w układzie: Zeszyt 1 – I pieśni obrzędowe: A. Rodzinne – 4 grupy, B. Doroczne – 6 grup; Zeszyt 2 – II pieśni powszechne (8 grup – np. refleksyjne, junackie); Zeszyt 3 – II pieśni powszechne (2 grupy – zalotne, miłosne); Zeszyt 4 – II pieśni powszechne: w tym: pijackie, komiczne i szydebne, obsceniczne; Zeszyt 5 – III pieśni zawodowe – 10 grup, np. więzienne, zbójnickie i złodziejskie). Zbiór znajduje się w bibliotece biura UTW i jeśli kogoś zainteresuje, to można pożyczyć.
– Pan Jacek Świerkocki i Pan Kamil Owczarek w imieniu nieobecnych Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta Żory wręczyli piękne życzenia oraz czek na 1000 zł dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku;
– Pełnomocnik Wojewody Śląskiego do Spraw Rodziny – słowne gratulacje i życzenia;
– Dyrektor i wychowawca Przedszkola nr 19 w Żorach – gratulacje i piękne kwiaty;
– Koordynator Dziennego Domu „Senior” – List gratulacyjny wspólnie z ZAZ w Żorach;
– Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Żorach – List Gratulacyjny przekazała lektor j. włoskiego na UTW – Pani Renata Wieczorek;
– Radny Miasta Żory – asystent Posłanki na Sejm RP Pani Izabeli Kloc – List gratulacyjny;
– Pani Elżbieta Fabian – List gratulacyjny.
W imieniu słuchaczy sąsiednich UTW – gratulacje przekazali dla nas:
– Prezes UTW w Rybniku;
– Prezes i Wiceprezesi WUTW w Wodzisławiu – dołączając piękny album na zdjęcia;
– Dyrektor MOK w Czerwionce-Leszczynach i Koordynator UTW w Czerwionce-Leszczynach;
– Słuchaczka UŚl. UTW Grupa Jastrzębie Zdrój.
Bardzo przepraszamy, że nie wszystkie składane przez gości gratulacje zostały uwiecznione na zdjęciach z imprezy, ale było to spowodowane ograniczeniem czasu uroczystości.
Wyrażone podziękowania z ładną oprawę graficzną wykonaną w firmie INFO GRAF, Prezes wręczyła:
– Panu J. Świerkockiemu dla Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta Żory, Panu S. Ratajczykowi,
Pani Ewie Kałus dla dyrektora ŻCOP, Pani B. Chudek i Pani B. Musiałek – klub „Rebus” w Żorach,
Pani K. Kozłowskiej – Klub ”Wisus” w Żorach i Panu S. Niemcowi, a wcześniej przy składaniu gratulacji Dyrektor Przedszkola nr 19 – Pani R. Śmietana i Wychowawcy – Pani L. Góreckiej. Nieobecnym na uroczystości Pani M. Karpińskiej (chora) i Biuro rachunkowe „Anna” będą przekazane.
Następnie rozpoczęła się prezentacja zajęć na uniwersytecie z wręczeniem podziękowań od słuchaczy i zarządu UTW dla prowadzących te zajęcia. Najbardziej zaawansowana grupa języka angielskiego przy akompaniamencie na gitarze prowadzącego lektorat P. Mariusza Kuśki zaśpiewała fragment piosenki „Love mi tender”, a z kolei najmłodsza stażem grupa języka włoskiego z lektor P. Renatą Wieczorek zaśpiewała fragment „Mamma mia” z prezentacją fragmentu filmu na ekranie. Obie te prezentacje bardzo się podobały i ożywiły imprezę. Krótko wypowiedzieli się też prowadzący zajęcia ze wsparciem słuchaczy z sali: P. Magdalena Piksa-Rutkowska – J. angielski, która upiekła dla nas smaczne babeczki, P. Agnieszka Szewczyk – taniec towarzyski, P. Joanna Dziedzic – Zumba gold i latino solo (dołączyła ładny stroik kwiatowy), P. Stanisław Sobiecki – klub „Podróżnika”, zachęcił do dalszych przygód turystycznych. Pozostali nasi prowadzący składali gratulacje i życzyli nam powodzenia, przy odbiorze podziękowań wręczanych przez Prezes UTW.
Potem podziękowania z upominkami Urzędu Miasta wręczyliśmy najbardziej aktywnym studentom:
Paniom: Henryce Świerczynie, Małgorzacie Niemiec, Karolinie Glanert, Emilii Olesiuk, Bożenie Bosak; Panom: Ryszardowi Wesołowskiemu, Janowi Bednarkowi, Ludwikowi Glanertowi, a także tancerce zespołów UTW Pani Basi Krobisz.
Występ najstarszego stażem Zespołu wokalnego Carpe Diem rozpoczął część artystyczną wykonaniem 4 piosenek: „Nauczmy się żyć obok siebie” – Z. Wodeckiego; i filmowych: „Ada to nie wypada”, „Ach jak przyjemnie” i „Deszczowa piosenka”, a wykonanie chyba się podobało.
Przekazaliśmy kolejne podziękowania z upominkami Urzędu Miasta najbardziej aktywnym studentom: Paniom: Grażynie Kusiak, Barbarze Grochal, Teresie Nowak, Renacie Bajerskiej – Wonsik, oraz Panom Stanisławowi Sobieckiemu i Janowi Łukowskiemu.
Kolejno zaśpiewały nam dzieci Zespołu Pani Dagmary Świtacz „Mała Scena Piosenki” a występ był świetny i wzruszający. Wręczyliśmy podziękowanie Pani Dagmarze Świtacz także za prowadzenie Zespołu Carpe Diem, a dzieciom jajka niespodzianki.
Potem scena należała już do występów naszych słuchaczy, przedzielanych wręczaniem podziękowań.
– Najpierw pięknie zatańczył walca wiedeńskiego zespół „Butterfly” prowadzony przez Joannę Dziedzic.
Wręczyliśmy podziękowania najstarszym stażem i aktywnym sportowo studentom:
Paniom: Izabeli Pietruszak, Grażynie Rycerskiej, Mariannie Dana, Halinie Zwolińskiej, Alicji Pilich, Barbarze Świeczka, Reginie Trawińskiej i Panom: Wiktor Bąk, Henryk Krupa i Bolesław Krobisz.
Następnie walc wiedeński do piosenki Maryli Rodowicz „Niech żyje bal” wspaniale zatańczyły nasze 2 turniejowe pary: Karolina i Ludwik Glanertowie oraz Gosia Niemiec i Rysiek Wesołowski z Zespołu „Gold Dance” prowadzonego przez Agnieszkę Szewczyk.
Prezes wręczyła podziękowania i upominki Urzędu Miasta członkom Zarządu:
Wiceprezes – Danusi Jendryszczyk, Sekretarz – Jolancie Pasierbek, Skarbnikowi – Marii Trześniewskiej i Członkowi zarządu – Grażynie Zawierucha.
Przedostatni występ należał do Zespołu „Senior Dance”, prowadzony przez Adama Foksa, który popisał się brawurowo w nowych układach tańców liniowych country.
W oczekiwaniu na ostatni występ, zarząd i słuchacze UTW podziękowali Prezes Helenie Karwot piękną kartką wykonaną przez słuchaczkę UTW Basię Zalewską i prezentem, przekazanych słowami wzruszającego wiersza w wykonaniu wiceprezes Danusi Jendryszczyk.
Uroczystą akademię zakończył występ zespołu „Flores de Flamenco” prowadzony przez Panią Małgorzatę Golan z udziałem tylko naszej Heni Świerczyny, bo nasze słuchaczki – Bożenka Bosak (but), a Teresa Nowak ( złamana ręka) nie mogły wystąpić.
Potem szybko opuściliśmy scenę, aby rozpocząć projekcję filmu „Green Book”, na który sprzedaliśmy 100 biletów po ulgowej cenie, za co bardzo dziękujemy Kierownik kina Pani Jolancie Hrycak.
Film był wspaniały, wszystkie opinie były pochlebne, ale w końcu to film nagrodzony Oskarem 2019 za najlepszy film 2018 roku.
Spora grupa naszych słuchaczy zakończyła uroczystość przy muzyce naszego Disc Jockeya Stasia Sobieckiego w lokalu „Miód i Malina” na Os. Pawlikowskiego.
Pocztą trafiły do nas gratulacje od Posła na Sejm RP – P. Marka Krząkały.
Bardzo dziękujemy Pani Barbarze Prasnowskiej za zdjęcia.
Relacja: Helena Karwot
Zarząd UTW w Żorach