IV KONGRES „OBYWATEL SENIOR” – pod honorowym patronatem Pani prof. Ireny Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich

Kongres Obywatel Senior

PARK ŚLĄSKI – CHORZÓW 17 – 18 MAJ 2015 R.

17 – 18 maja br. na terenie Hotelu Skaut – Ośrodek Harcerski i Górnośląskiego Parku Etnograficznego odbył się IV Kongres „Obywatel Senior”.

Pierwszy dzień 17.05. br był pełen aktywności i praktycznych porad, drugi dotyczył jednej z najpoważniejszych w naszym kraju debat o sytuacji osób starszych (info strona internetowa: Kongres Seniora – Strona glowna). Do Parku Śląskiego przyjechało ponad ośmiuset seniorów, którzy słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku, członkami związków emerytów i rencistów, stowarzyszeń oraz innych organizacji zrzeszających seniorów.

Program pierwszego dnia kongresu skonstruowano w taki sposób aby w jednym miejscu można było efektywnie i miło spędzić czas, korzystając z przeróżnych zajęć, warsztatów i porad ekspertów.

Całą imprezę przygotowali Członkowie Parkowej Akademii Wolontariatu. Główna koordynator kongresu, P. Ewa Kulisz podkreśliła, niezwykle istotna jest idea całego przedsięwzięcia. Mianowicieseniorzy przygotowują wyjątkowe atrakcje dla innych seniorów. Udało się zbudować odpowiednią atmosferę wokół kongresu co powoduje, że osoby, które były na nim raz, są zadowolone i chcą wracać w kolejnych edycjach.

Część z naszych studentów skorzystała z bezpłatnego przejazdu Elką, wysłuchała orkiestry dętej z Wisły „Od Adwentystów”, wzięła udział w wykładach medycznych, poddała się badaniom lekarskim, masażom, oceniła swój stan zdrowia. Ponadto wysłuchała wykładu dietetyka, połączonego z degustacją zdrowej żywności. Studenci zwiedzili wystawę „Expo zdrowie”. Niektórzy otrzymali płyty bądź książki: „Bądź zdrów to nie takie trudne”, „Zdrowie Twój wybór”.

Z kolei inni studenci zdecydowali się poćwiczyć zumbę gold, pilates, zdrowy kręgosłup, trening funkcjonalny dla seniora, coś dla ciała i dla ducha – stretching i relaksację.

Doskonaliliśmy również technikę chodzenia z kijkami na zajęciach prowadzonych przez instruktorkę Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking P. Paulinę Ruta. Towarzyszyły jej dwie instruktorki, które korygowały nasze błędy. Po zakończonym treningu otrzymaliśmy „Przewodniki z zakresu prawidłowej techniki nordic walking” wydane przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking (www.psnw.pl) smycze, kubek i oddychającą koszulkę z Logo „Chodźmy Prawidłowo!” Ogólnopolski Program Upowszechniania prawidłowej techniki nordic walking w rodzinie, różnych grupach społecznych i środowiskowych (Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki).

Skorzystaliśmy z wykładów: „Zostań Mistrzem Kreatywnej Zabawy, by świat innych stał się ciekawszy”, „Zostań Fotomaniakiem – spotkanie z fotografią.

Uczyliśmy się malować graffiti na płocie („Stwórz kreatywne graffiti”). Powstało wspólnie namalowane gigantyczne logo Obywatela Seniora. Każdy mógł domalować swój kawałek na wielkiej, wspólnej kolorowance, której projekt przygotowała profesjonalna grafik P. Małgorzata Wrona-Morawska.

Niektórzy z nas zainteresowali się warsztatami rękodzieła w bloku tematycznym „Senior artysta”, bądź skorzystali z przeróżnych, profesjonalnych porad.

Na zakończenie zjazdu nie obyło się bez pięknej części artystycznej. Mogliśmy podziwiać:

  • Chór Bytomskiego UTW,
  • Spektakl „Jeleń” wg Sławomira Mrożka w wyk. grupy teatralnej Będzińskiego UTW,
  • Zespół Wokalny Wyższej Szkoły Humanitas,
  • Zespół taneczny UTW Uniwersytetu Śląskiego „Tańce europejskie”,
  • Chór Będzińskiego UTW,
  • Spektakl Klub Roman-tyczni z Bytomskiego UTW,
  • Tańczący Paw pod kierunkiem Vardgesa Muradyana, 27-latka z Armenii

Wystąpił również nasz zespół country UTW Żory, prowadzony przez P. Adama Foksa – instruktora Szkoły Tańca Dance Floor Kings: żywioł, tempo, energia.

Mamy wrażenie, że studenci, którzy 17 maja zdecydowali się aktywnie spędzić czas w Parku Śląskim wrócili w dobrych nastrojach, pełni pozytywnych wrażeń. DZIĘKUJEMY za uczestnictwo i zapraszamy za rok na kolejny Kongres „Obywatel Senior”.

Zdjęcia:

  • Ludwik Glanert – serdecznie dziękujemy,

  • wyszukiwarka google – Kongres Seniora – Strona glowna

Relacja: Niemiec Małgorzata.

Dnia 18.05.2015 poniedziałek czterech słuchaczy UTW Żory uczestniczyło w drugim dniu IV Kongresu Obywatel Senior w Parku Śląskim w Chorzowie. Celem Kongresu była aktywizacja i dotarcie z pomocą do osób starszych. Salą wykładową była aula w Górnośląskim Parku Etnograficznym.

Po rozpoczęciu, głos zabierały kolejno osoby związane z rządem.

W-ce Minister Zdrowia Pani Beata Małecka-Libera mówiła o nowym programie rządowym dotyczącym osób starszych. Minister Sprawiedliwości Pan Borys Budka mówił o otwieraniu na szeroką skalę punktów bezpłatnej pomocy prawnej dla seniorów. W każdym powiecie w Polsce ma powstać taki punkt pomocy prawnej.

Największym przebojem okazał się wykład dr. U.Ś. Pana Marka Kaczmarczyka traktujący o tym jak pracuje mózg u ludzi młodych i nieco starszych. Były wybuchy śmiechu, oklaski przerywające wypowiedź, a na koniec wykładu aplauz.

Były też ciekawe panele dyskusyjne prowadzone przez przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, a także dyskusja moderowana na temat udziału seniorów w różnych formach aktywności społecznej.

IV Kongres został bardzo dobrze przygotowany – udział wzięli ludzie nie tylko starsi, ale także osoby pracujące w Urzędach Miast i mające w zakresie obowiązków pieczę nad osobami starszymi.

Dużo mówiono o roli Rady Seniorów w poszczególnych miastach regionu.

Miasto Żory zostało wyróżnione i otrzymało certyfikat ”GMINA PRZYJAZNA SENIOROM”

Relacja: Marianna Dana

Zapraszamy do fotogalerii

Kongres Obywatel Senior

Kongres Obywatel Senior

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz