V Forum Seniora

SENIOR – zdrowy i aktywny”

V Forum Seniora

Jastrzębie Zdrój – 22.03.2018 r.

W Jastrzębiu Zdroju odbyło się V Forum Seniora, zorganizowane przez redakcję Dziennika Zachodniego, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach oraz grupą UTW Jastrzębie-Zdrój.

Tematem przewodnim spotkania był „SENIOR – zdrowy i aktywny”.

Konferencję swoją obecnością zaszczycili m.in. marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jastrzębia – Zdroju Anna Hetman.

W programie forum były wykłady: dr n. farm. Justyny Kaźmierczak, geriatry dr Anny Krynickiej Mazurek, Marka Wojdy ze Stowarzyszenia „EBI Association”.

Gości przywitał prezes Oddziału Śląsk Polska Press Grupy – Zenon Nowak .

Seniorzy to bardzo wdzięczna grupa społeczna, chętna do współpracy. Ważne jest, żeby nie skupiać się tylko na tych, którzy są aktywni, ale żeby kolejne osoby wyciągać z domów – powiedział marszałek Wojciech Saługa oraz zachęcił do korzystania z tzw. Koperty Życia i Paszportu Seniora.

Wykład dr Anny Krynickiej-Mazurek wskazał, że seniorzy nie muszą się wstydzić swojego wieku, wyglądu, a wręcz być dumni ze swojego doświadczenia i zdobytej w życiu wiedzy. Ćwiczmy, tańczmy, spotykajmy się ze znajomymi, gotujmy nowe potrawy i grajmy w gry. Cieszmy się życiem i nie przestawajmy się dziwić tym, jak piękne jest życie .

Goście Forum Seniora mieli też okazję wysłuchać Marka Wojdy ze Stowarzyszenia „EBI Association”. Miasto Jastrzębie-Zdrój i inne miasta postawiły duży nacisk na zagadnienia związane z teleopieką. Dzisiaj miasto Jastrzębie i okoliczne miasta są liderem w teleopiece w Polsce. Dzięki specjalnemu przyciskowi możemy szybko wezwać pomoc w sytuacji kryzysowej.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman podsumowała działania dla seniorów w mieście i podkreśliła, że starość nie musi być smutna i samotna! Wdrożyliśmy kartę seniora, która została połączona z tą ogólnopolską i bardzo dobrze się sprawdza – zapewniła.

Następnie na scenie pojawił się gość specjalny – Mariusz Kałamaga, który rozśmieszył do łez wszystkich gości. W końcu śmiech to zdrowie.

Forum uatrakcyjnił spektakl „Lustro” w wykonaniu słuchaczy jastrzębskiego UTW, który zachwycił wszystkich strojami, wspaniałą grą i swoim radosnym przesłaniem.

Nasz Uniwersytet reprezentowali: Maryla Dana, Jan Łukowski i Ryszard Wesołowski.

Na koniec rozstrzygnięto konkurs. Goście w przygotowanych ankietach mieli opowiedzieć, w jaki sposób najlepiej zachęcić innych do aktywności.

Główną nagrodę Voucher na 6 – dniowy pobyt w Ośrodku Wypoczynkowym „Muflon” dla 2 osób wygrała Józefa Jodzińska, a nasz Rysiu Wesołowski otrzymał wyróżnienie od organizatora za swój pomysł na aktywność – w postaci słodkiego upominku. Gratulujemy.

Zdjęcia z Forum autorstwa Ryśka Wesołowskiego na stronie utwzory.pl

Relacja: Ryszard Wesołowski

Zarząd UTW w Żorach