„NIE KAŻDEMU WARTO UFAĆ”

„NIE KAŻDEMU WARTO UFAĆ”

– na temat bezpieczeństwa.

Komenda Miejska Policji w Żorach

24 październik br – sala 103 /budynek ŻCOP/.

24 października br słuchaczki UTW spotkały się /2 raz w tym roku/ z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Żorach -Panami Krzysztofem Nieszporkiem i Krzysztofem Żylińskim na wykładzie poświęconym naszemu bezpieczeństwu.

W spotkaniu uczestniczyła też Pani Bożena Kőhl – Gudzik – Kierownik Zespołu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żory, który z ramienia Urzędu Miasta wspiera, ale też nadzoruje działalność naszego uniwersytetu.

Pani Bożena przekazała kilka informacji na temat „Koperty Życia”, którą oferuje Seniorom z woj. śląskiego – Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Jest to prosty sposób, aby zostawić w domu niezbędne informacje o tym kogo powiadomić w razie potrzeby, jakie stosuje się leki i na co jest się uczulonym i inne ważne dla życia informacje. Kopertę taką można trzymać w lodówce osłoniętą woreczkiem foliowym, a na lodówce nakleić magnesem informację, że taka koperta jest. Pani Bożena zostawiła dla słuchaczy UTW egzemplarze „Karty Życia”, które można też odebrać w Zespole Spraw Społecznych Urzędu Miasta Żory.

Pan Krzysztof Żyliński /Policja drogowa/ uczulił nas na to, że w niektórych miejscach w Żorach można otrzymać mandat za brak odblasku, w związku z tym powinniśmy takie odblaski mieć.

Pan Krzysztof Nieszporek zaprezentował kilka krótkich filmików o metodach jakimi posługują się oszuści i z jakimi możemy się zetknąć – niestety, np: Gość z fundacji; Odcinek renty; Jajka; Efektowna Pościel; Kurierka; Wnuczki – w przypadku choroby alzheimera.

Podał też przykład wyłudzenia dużej kwoty pieniędzy od właściciela kantoru, czy metodę na telefon – polegającą na tym, że otrzymujemy nieznany telefon, po czym sprawdzamy kto dzwonił, a za jakiś czas otrzymujemy do zapłaty wysoki rachunek – kilka tysięcy zł, za rozmowę z jakimś miejscem na ziemi.

Wykład był dla nas bardzo przydatny i nie do końca nas uchroni, ale zawsze nasza czujność może być bardziej efektywna.

Szkoda, że w wykładzie uczestniczyło tylko 19 słuchaczek UTW, ale temat jest tak ważny dla nas, a metody oszustów ciągle są doskonalone, że na pewno go powtórzymy.

Bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi Nieszporkowi /KMP w Żorach/ za udostępnienie zdjęć z wykładu.

Zarząd UTW w Żorach

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz