,

Diagnostyka anty-HCV w punktach pobrań ALAB laboratoria. Żory os.700-lecia PU – 15

Szanowni Państwo,

na terenie województwa śląskiego można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki anty-HCV w punktach pobrań ALAB laboratoria. 

Kilka kropli krwi i 15 minut. Tylko tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni HCV, wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C). W 2018 roku chorobę tę wykryto u 403 osób w województwie śląskim.[1] Nieleczona może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby – są to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie, którego skuteczność jest bliska 100%, może przed tym uchronić.

Jak wskazuje ekspert akcji prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) przez wiele lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już występują to są bardzo nieswoiste (zmęczenie, osłabienie, bóle stawów). Nie identyfikujemy ich zwykle z WZW C. Wielokrotnie nie są również na tyle dokuczliwe, aby zaniepokoić pacjenta. Sprawia to, że postawienie właściwej diagnozy bywa trudne. W tym czasie wirus po cichu wyniszcza wątrobę.

Można tego uniknąć wykonując bezpłatny test anty-HCV w punktach pobrań ALAB laboratoria na Śląsku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Na terenie miasta Żory, bezpłatne testy anty-HCV wykonuje laboratorium na osiedlu700-lecia Żor , Tel. 32/308-98-02 w godzinach pracy: pn-pt 8.00 – 10.00.