,

Rozpoczęcie sezonu turystycznego słuchaczy UTW w Żorach

Rozpoczęcie sezonu turystycznego słuchaczy UTW w Żorach

 Park „Piaskownia” 01.04.2017 r.

 

Kilka dni po kalendarzowym „POCZĄTKU WIOSNY” /i dokładnie po upływie roku/, tj. 01.04.br – słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach spotkali się w Parku „Piaskownia” aby powitać wiosnę.

Spotkanie rozpoczęliśmy przy MOK, skąd kilka osób wyruszyło /część z kijkami/, o godzinie10.05 w pięknej słonecznej pogodzie, która towarzyszyła nam przez cały dzień.

Na miejscu czekał już na nas grill i serdeczny jak zawsze Opiekun Parku„Piaskownia”

– Pan Bogusław Garbarek, a także kilka naszych koleżanek i kolegów.

Schodziliśmy się w różnych grupkach, część osób dojechała „0”Busem lub samochodami i w końcu zebrało się 40 uczestników – najbardziej wiernych studentów UTW i seniorów z Klubu „Globtrotera”. W tym samym dniu o godzinie 14:00 członek UTW – Pan Wiktor Bąk prowadził też cotygodniowy marsz z kijkami w ramach Akademii Nordic Walking przy MOSiR w Żorach, co mogło wpłynąć na frekwencję .

Była też z nami teściowa naszej koleżanki Grażyny Bieńczak, która ma 96 lat, – a której kondycji fizycznej i psychicznej można pozazdrościć – rzuciła nawet ponad 4 kg kulę w ramach zawodów w pchnięciu kulą. Życzymy Pani Janinie Bieńczak – 100 lat /niewiele brakuje/ w tak dobrej kondycji zdrowotnej,

Spotkanie rozpoczęliśmy jak zwykle rozejściem się po parku, były już piękne wiosenne kwiaty, wspaniały słoneczny dzień i byliśmy ciekawi zmian w parku od naszego ostatniego w nim pobytu. A trochę się dzieje – nowe ogrodzenie i przygotowanie do lepszego wyposażenia, co bardzo nas ucieszyło. Kiełbaski znalazły się na grillu i dotarli do nas kolejni uczestnicy spotkania. W międzyczasie Pan Stasiu Sobiecki – nasz Podróżnik przyniósł sok z brzozy i wszyscy mogli spróbować smaku natury.

Rozpoczęliśmy oficjalnie spotkanie około godziny 12:20. Prezes UTW przywitała zebranych i przedstawiła kilka informacji o najbliższych wydarzeniach na Uniwersytecie / Spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych – 07.04.br, godz. 17:00 – sala 103 ŻCOP – można się zapisać dzisiaj; Walne Zebranie Członków UTW – 21.04.2017 r.; V Ogólnopolski Marsz nordic – walking – 6.05.br; IX Olimpiada Sportowa UTW w Łazach – 27.05.br – zapisy i zgłoszenia do konkurencji sportowych w biurze UTW jak najszybciej, bo liczy się kolejność zgłoszeń , V Kongres Obywatel Senior – Chorzów – 20 maj br., wycieczki z Biura Hubtour – są jeszcze wolne miejsca do Norwegii, Rumunii, Włoch, Chorwacji; Zakończenie roku akademickiego UTW 2016/2017 – 20.06.br – sala MOK – godzina 17:00/.

            21 i 22 kwiecień br – Stowarzyszenie „Zarazić pasją” – wspólne sprzątanie lasów Akcja „Przyjazne Lasy” – Pan Marcin Miśków. Spotkanie 22 kwiecień – staw Śmieszek – 2 godziny, potem grill przy strzelnicy Dębina. /artykuł – Dziennik Zachodni – gablota przy UTW/ – myślę, że powinniśmy przyłączyć się do tej akcji, a Klub „Podróżnika” pod wodzą naszego S. Sobieckiego zorganizuje naszych studentów;

Wreszcie poszliśmy zanurzyć naszą piękną Marzannę, którą otrzymaliśmy od dzieci z Przedszkola nr 19 w Żorach w czasie uroczystości powitania wiosny -21.03.br, na którą zostaliśmy zaproszeni i w której wzięli udział nasi ekoanimatorzy Rysiu Wesołowski i Jasiu Łukowski oraz Prezes UTW. Było to piękne wzruszające spotkanie z przejętymi swoją rolą i szczęśliwymi dzieciakami przystrojonymi w pomysłowe czapeczki oznaczające grupy. Nasz Rysiu Wesołowski odegrał rolę smutnego bałwanka, który musiał odejść, a powitała nas zwiewna, śliczna Pani Wiosna. W ramach współpracy wręczyliśmy dzieciom 2 krzewy azalii, które zostaną zasadzone w ogrodzie przedszkola . Na zakończenie dzieci wręczyły nam śliczne wiosenne prezenty, które zdobią Biuro UTW.

Był wśród nas kolega Heniek Krupa,zdobywca złotego i srebrnego medalu na Olimpiadzie Sportowej UTW w 2015 i 2016 roku  który przydźwigał kulę o wadze ponad4 kg, aby nasi studenci mogli wyłonić reprezentantów UTW na Olimpiadę w pchnięciu kulą. Rozegraliśmy więc zawody i pierwsze typy już są, a najlepszymi okazali się: koleżanka Stefania Krupa /5,70 cm/ i kolega Stasiu Sobiecki /8,80cm/. Były też zawody w strzelaniu z procy do puszek i z orzechami laskowymi.

Klika osób ponownie przeszło park zbierając śmieci do worków, które otrzymaliśmy od opiekuna parku Pana Bogusława Garbarka i stwierdziliśmy, że na terenie parku nie było zbyt dużo śmieci /głównie pety/, co dobrze świadczy o Jego użytkownikach i zarządzającym parkiem ŻCOP.

Delektowaliśmy się wspaniałą pogodą, jedliśmy kiełbaski i inne wiktuały, trochę tańczyliśmy i około godziny 16:30 zaczęliśmy się zbierać do domu. Był to bardzo piękny dzień.

Prezentujemy kilka zdjęć Heni Świerczyny, Ludwika Glanerta z parku oraz Ryśka Wesołowskiego ze spotkania z dziećmi Przedszkola nr 19 w Żorach, którym bardzo dziękujemy.

Zarząd UTW

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz