,

VIII Olimpiada Sportowa w Łazach

STOWARZYSZENIE UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w ŻORACH zajął VIII miejsce w klasyfikacji generalnej VIII OLIMPIADY SPORTOWEJ UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU I ORGANIZACJI SENIORALNYCH „TRZECI WIEK NA START”, która odbyła się w Łazach 21 maja 2016 roku.

JEST CZYM SIĘ CHWALIĆ!!!

Głównym organizatorem Olimpiady był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach a współorganizatorami:

  • Gmina Łazy
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji Łazy
  • Miejski Ośrodek Kultury Łazy.

Patronat Honorowy: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej, Polski Komitet Olimpijski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Zawierciu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, III Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Fundacja OPUTW.

Olimpiada w Łazach jest największą imprezą sportową w województwie, w Polsce i Europie. Wpisuje się ona doskonale w nowoczesną politykę senioralną i przypadające w tym roku obchody 120 Rocznicy Nowożytnych Letnich Igrzysk Olimpijskich.

W imprezie brało udział ponad 960 zawodników z 58 organizacji z całej Polski (od morza – Kołobrzeg, po Tatry – Cieszyn, Bielsko Biała, od zachodu – Polkowice, po wschód – Rzeszów, Przemyśl, Lublin) oraz z Wiednia i dwie drużyny z Ukrainy. Olimpiada sportowa w Łazach zgromadziła ok. 2000 uczestników. Rywalizacja odbywała się w dziesięciu konkurencjach.

Igrzyska Sportowe Seniorów rozpoczęły się o godz. 10.00 wniesieniem flagi olimpiady przez młodych olimpijczyków gminy Łazy i symbolicznym zapaleniem znicza w wiosce olimpijskiej seniorów w Łazach oraz odśpiewaniem hymnu Olimpiady.

Następnie rozpoczęły się konkurencje sportowe:

Zalew „Mitręga” – strzelectwo, kajaki, przełaje rowerowe

Park Wodny „Jura” – pływanie

Stadion „Łazowianka” – lekkoatletyka, boule

MOK – szachy, brydż

Hala Sportowa „Klaudiusz” – tenis stołowy

Zespół Szkół im. R. Gostkowskiego – łucznictwo.

Medale za pierwsze trzy miejsca były wręczane po zakończeniu każdej konkurencji w miejscu ich odbywania.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żorach reprezentowało 17 zawodników. Przy pięknej, słonecznej pogodzie rozpoczęły się zmagania sportowe. Zaangażowani byli wszyscy zawodnicy ale zdobywać medale bądź punktowane miejsca udało się nielicznym.

I tak należy w tym miejscu wymienić naszych najlepszych sportowców, którzy przyczynili się do sukcesu, jakim jest niewątpliwie fakt, zdobycia ósmego miejsca w klasyfikacji generalnej Olimpiady:

BEDNAREK JAN bieg na 200 m, przedział wiekowy 60-69, czas 00:00:33.500, 1 miejsce, 8 punktów

BĄK WIKTOR boule, 1 miejsce, 8 punktów

KRUPA HENRYK bieg na 60 m, przedział wiekowy 70-79, czas 00:00:09.760, 2 miejsce, 7 punktów

GLANERT LUDWIK bieg 60 m, przedział wiekowy 60-69, czas 00:00:09.750, 3 miejsce, 6 punktów

GLANERT KAROLINA bieg 60 m, przedział wiekowy 50-59, czas 00:00:12.010, 5 miejsce, 4 punkty

WESOŁOWSKI RYSZARD przełaje rowerowe, przedział wiekowy 50-59, czas 00:02:43.720, 5 miejsce, 4 punkty

ŁUKOWSKI JAN pływanie styl dowolny, przedział wiekowy 70-79, czas 0,55, 3 miejsce, 3.5 punktu

KROBISZ BOLESŁAW tenis stołowy, 5 miejsce, 3.5 punktu

SOBIECKI STANISŁAW pchnięcie kulą, 10.96 m, 7 miejsce, 2 punkty.

GRATULUJEMY SUKCESÓW SPORTOWYCH I DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZENIE NAM NIEZAPOMNIANYCH EMOCJI.

DZIĘKUJEMY RÓWNIEŻ POZOSTAŁYM ZAWODNIKOM ZA ODWAGĘ, ZAANGAŻOWANIE I WOLĘ WALKI.

NALEŻY RÓWNIEŻ WSPOMNIEĆ O SŁUCHACZACH NASZEGO UTW, KTÓRZY JAKO KIBICE DOPINGOWALI SPORTOWCÓW NAJLEPIEJ JAK MOGLI. DZIĘKUJEMY WAM!

Imprezami towarzyszącymi były:

  • Przegląd zespołów artystycznych UTW
  • Masaże i badania dla seniorów.

Nasz Uniwersytet w części artystycznej zaprezentował pokaz tańca liniowego, który przygotował nasz ulubiony instruktor Pan Adam Foks. Zatańczyliśmy na scenie trzy tańce: Tango, Baby belle, Yelow River, po czym wspólnie z naszymi koleżankami i kolegami z Uniwersytetów w Cieszynie, Gliwicach, Mikołowie, Pszczynie i Wodzisławiu zatańczyliśmy na placu przed sceną ostatni taniec liniowy Darlin. Była moc, poczuliśmy więź, która łączy ludzi mających wspólną pasję. Do zabawy tanecznej przyłączyli się również sportowcy, kibice i goście zaproszeni.

Ceremonia zakończenia Olimpiady zbliżała się. Nastąpiło uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów na scenie. Nie obyło się bez wzruszenia, radości i emocji, które wciąż jeszcze towarzyszyły najlepszym sportowcom tegorocznej Olimpiady.

Gospodarze Olimpiady podziękowali wszystkim przybyłym drużynom sportowym, sponsorom i gościom zaproszonym za udział w VIII Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych oraz za zaangażowanie w upowszechnianie sportu i promowanie aktywnego stylu życia wśród seniorów. W naszym imieniu podziękowanie odebrał kapitan drużyny – Wiceprezes Anna Potęga.

Wracaliśmy zmęczeni ale szczęśliwi, że dzień 21 maja 2016 roku upłynął co prawda w atmosferze rywalizacji sportowej ale jednocześnie dostarczył wielu pozytywnych, niezapomnianych wrażeń, jednoczył a nie dzielił, zbliżył do siebie seniorów z najróżniejszych stron Polski i nie tylko.

Dziękujemy ORGANIZATOROWI, WSPÓŁORGANIZATOROM i SPONSOROM tego wielkiego wydarzenia, życzymy im i sobie spotkania w kolejnym roku 2017!

Za wykonanie zdjęć dziękujemy Ludwikowi Glanertowi i Zdzisławowi Karbowskiemu.

Zarząd UTW

– relacja Niemiec Małgorzata

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz