V KONGRES „OBYWATEL SENIOR”

V KONGRES „OBYWATEL SENIOR”

pod honorowym patronatem Pana Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich

I SENIORALIA ŚLĄSKIE. DLA SENIORA

Piknik Europejski „Fundusze – to działa”

PARK ŚLĄSKI – CHORZÓW 8 – 9 MAJ 2016 R.

8 i 9 maja br. na terenie Dużej Łąki w Parku Śląskim i Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie odbył się V Kongres „Obywatel Senior”. Został on włączony w zorganizowane przez Marszałka Województwa Śląskiego ze współudziałem Parku Śląskiego i Fundacji Parku Śląskiego po raz pierwszy w regionie „Senioralia”. Patronami wydarzenia były „Gazeta Wyborcza” i akcja „Długowieczni„.

Pierwszy dzień /niedziela/ – 8.05. br to wielki piknik, który zgromadził na terenie parku ponad 4,5 tys. osób. Mimo niezbyt łaskawej pogody z deszczem włącznie, bawiliśmy się całkiem dobrze, a organizatorzy przygotowali dla seniorów dużo interesujących przykładów wykorzystania wolnego czasu.

Uczestnicy pikniku to głównie słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku, członkowie związków emerytów i rencistów, stowarzyszeń oraz innych organizacji zrzeszających seniorów, a także rodziny, gdyż dało się zauważyć przedstawicieli młodego pokolenia.

Było wiele bloków tematycznych dla seniorów, w których każdy mógł znaleźć coś interesującego, ale większość z nas skupiła się na oglądaniu prezentacji na scenie głównej. Obejrzeliśmy więc występy naszych kolegów z innych UTW i wszystkie nam się podobały, ale chyba najbardziej fragment spektaklu „10 kobiet i On” w wykonaniu Wesołych Kumoszek z Chorzowa. Podobały nam się występy zespołów śpiewaczych /UTW – Lubliniec/, chórów UTW z Bytomia i Będzina, a razem z grupą Będzińskiego UTW tańczyliśmy bacciatę, z tym, że nasze możliwości w zumbie są znacznie większe.

Ćwiczyliśmy także razem z naszą byłą najlepszą polską panczenistką – Erwiną Ryś-Ferens, która podkreślała, że ćwiczyć można, a nawet trzeba w każdym wieku.

Po gimnastyce, porad kulinarnych udzielała zebranym Pani Jolanta Kwaśniewska – prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”, która swoje rady dla seniorów, którym nie bardzo chce się spędzać wiele czasu w kuchni, wydała w książce „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie”. Książkę można było kupić na stoisku Gazety Wyborczej i Fundacji „Porozumienie bez Barier” i po odstaniu w kolejce uzyskać autograf Pani Kwaśniewskiej, którą interesowała także nasza działalność w UTW.

Na scenie odbyło się także losowanie kart uczestnictwa w różnych blokach na imprezie, gdzie nagrodą był lot balonem i kilka naszych słuchaczy trafiło wygraną, ale pogoda uniemożliwiła realizację wygranych.

Na zakończenie części artystycznej w prawie godzinnym występie zaprezentował swój najwyższy kunszt Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który jak zawsze wszystkich zachwycił.

W czasie, gdy śledziliśmy występy na scenie głównej, nasze koleżanki Henia Świerczyna i Alicja Pilich /odpowiadając na apel organizatorów – w pięknych strojach/ zwiedzały park na rowerach.

Nasza koleżanka Gosia Niemiec wzięła udział w marszu Nordic Walking razem z prowadzącą Jolantą Fujawą. Mogliśmy też zrobić sobie odcisk palca, a nawet całej dłoni i zabrać ze sobą na pamiątkę.

Atrakcji było tak dużo, że każdy z czegoś skorzystał, ale z całej oferty programowej chyba nikt.

Zostaliśmy też podjęci bardzo smacznym bograczem, chlebem ze smalcem, pączkami, kawą i herbatą.

Poza materiałami z kongresu, otrzymaliśmy również darmowe wydanie Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej 7-8 maja br.

Nasz udział w I Senioraliach w Parku Śląskim zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.

Mamy wrażenie, że studenci, którzy 8 maja zdecydowali się aktywnie spędzić czas w Parku Śląskim wrócili w dobrych nastrojach, pełni pozytywnych wrażeń. DZIĘKUJEMY za uczestnictwo i zapraszamy za rok na kolejny Kongres „Obywatel Senior”, a także II Senioralia w naszym regionie.

Zdjęcia: Ania Potęga, Zdzisław Karwowski i Henryka Świerczyna.

W poniedziałek – 9.05.br – czterech słuchaczy naszego UTW, z czego 2 osoby są także członkami Żorskiej Rady Seniorów, uczestniczyło w drugim dniu V Kongresu „Obywatel Senior” w Parku Śląskim w Chorzowie, a wykłady odbywały się w auli Górnośląskiego Parku Etnograficznego.

Przed oficjalnym powitaniem odbywały się warsztaty „Na naukę nigdy nie jest za późno”, a jeden z nich prowadziła Pani Anna Nowacka – radna miasta Żory i inicjatorka akcji „Zaparkuj na Kleszczówce” oraz wielu akcji dla seniorów. Wzięliśmy udział w tych warsztatach i z zainteresowaniem obejrzeliśmy zaangażowanie ludzi na terenie naszego miasta. Na prezentowanym filmie z akcji byli też nasi słuchacze

i trzeba by pomyśleć o nawiązaniu kontaktu z inicjatorami akcji.

Wysłuchaliśmy także ciekawego wykładu Pani prof. Violetty Skrzypulec-Plinta pt. „Seks po sześćdziesiątce – czy jest skazany na emeryturę”.

Po oficjalnym powitaniu przez Dyrektora Parku Śląskiego i wystąpieniach:

  • Wojciecha Saługi – Marszałka Woj. Śląskiego

  • Grzegorza Wolnika – Przewodniczącego Sejmiku Woj. Śląskiego

  • Prof. Marii Zrałek – Przewodniczącej Śląskiej Rady ds. Seniorów,

wykład programowy pt.„Prawo seniorów do niezależnego życia i integracji społecznej – wyzwanie dla środowiska lokalnego” – przedstawił Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich.

Blok Gminy Przyjazne Seniorom – rozpoczęła relacja Przedstawicieli Kraju Basków odpowiedzialnych za realizację Strategii Kraju Basków na rzecz Aktywnego Starzenia.

Następnie ocenę życia seniorów w gminach woj. śląskiego na podstawie ankiety przeprowadzonej przez ROPS, przedstawiła Dyrektor ROPS woj. śląskiego Pani Bożena Borowiec.

Na temat poprawy bezpieczeństwa seniorów wypowiedział się Pełnomocnik KWP w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka – mł. insp. Krzysztof Kazek, który zaprezentował „Pudełko życia” – prosty i tani pomysł na poprawę bezpieczeństwa seniorów. Otrzymaliśmy też kopertę życia, która może ułatwić udzielanie nam pomocy / karta jest dostępna w Urzędach Gminy lub na stronach: slaskie.pl; seniorzy.slaskie.pl; rpo.gov.pl; slaska.policja.gov.pl; rops-katowice.pl/.

Blok zakończono wręczeniem certyfikatów Gminom Przyjaznym Seniorom z terenu całego kraju.

Zdjęcia: Ryszard Wesołowski

Na stronie utwzory.pl prezentujemy kilka zdjęć z naszego udziału.

Więcej o przebiegu spotkania w obu dniach na stronie: V kongres obywatel senior.

Zarząd UTW

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz