VI KONGRES OBYWATEL SENIOR

VI KONGRES OBYWATEL SENIOR – na trawie 20.05.2017 r. Rosarium, Park Śląski, Chorzów

Tegoroczna edycja święta seniorów z całego województwa miała zupełnie nową formułę – odbywała się w konwencji śniadania na trawie, wolno, swobodnie i zdrowo. W programie organizator zaproponował nam m. in. spacery w pięknych okolicznościach przyrody, spacery wśród ptaków, pilates z Różą w Rosarium, rekreację z elementami jogi, fitness na trawie, nordic walking dla zawodowców i początkujących. Joga śmiechu – z którą zetknęliśmy się po raz pierwszy, nauczyła nas jak ważny w życiu na co dzień jest śmiech. Panie: Jagoda Konca i Agnieszka Szotek zaproponowały serię ćwiczeń aktywizujących, rozciągających, oddechowych, spontanicznego tańca i tzw. ćwiczeń śmiechowych (początkowo sprawiających nam kłopot:). Warto było poznać coś nowego.

Wyjątkowo ciekawy okazał się przejazd seniorów na rowerach-seniorach, czyli na katowickim Ebeco z 1925 r., warszawskim Torpedo z 1935 r., myszkowskim Światowicie z 1937 r., damce Diamant 69 z 1938 r. i Adlerze 1 z 1914 r., które przywiózł właściciel minimuzeum techniki M1 Cyklisty – Wojciech Mszyca. Piękne stroje nawiązujące do minionej epoki zaprezentowały nasze słuchaczki: Henryka Świerczyna, Danuta Kapa i Barbara Frątczak. Dziękujemy im serdecznie za aktywność i radość, którą sprawiły seniorom obecnym na VI zjeździe.

Niezależnie od rekreacji sportowej mogliśmy skorzystać z ciekawych wykładów na temat „Czy konflikty zawsze są złe?”, „Senior z juniorem, czy dialog międzypokoleniowy” oraz porad studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szkoła mistrzów zachęcała nas do zrobienia cudeniek z koralików, haftu matematycznego na kartkach, haftu koralikowego na krośnie, ozdobnych kartek na życzenia, torebek na prezenty. Mogliśmy utrzeć konfiturę z płatków róży, obejrzeć świat pod mikroskopem, nauczyć się fotografowania przyrody i wielu innych ciekawych umiejętności. A na deser organizator zafundował nam przejazd w jedną stronę kolejką linową Elka za symboliczną złotówkę.

W pięknym programie artystycznym „Artyści dojrzali” podziwialiśmy występy chóru Wrzosy Jesieni z Bytomia, Chóru Będzińskiego UTW, Clubu Roman-tycznych Serc (zespół muzyczny z Bytomia), Kabaretu 50+ (grupa z Łaz), Moderato (zespół wokalny z Rybnika), Modelki 50+ (grupa z Łaz). Nasz uniwersytet postarał się również o uatrakcyjnienie części artystycznej i zaprezentował taniec cha-cha w wykonaniu zespołu „Butterfly”, pokaz roztańczonej Zumby, do której zachęciliśmy zebranych na widowni seniorów oraz wiązankę taneczną przygotowaną przez zespół tańca liniowego country „Senior Dance”. Dziękujemy serdecznie naszym opiekunom i wspaniałym instruktorom: Pani Joannie Dziedzic i Panu Adamowi Foks.

Jedzenie z foot tracków w Rosarium (płatne) smakowało wyśmienicie. Ponieważ pogoda nas trochę rozczarowała (było chłodno i wietrznie) przydałoby się ogrzać herbatką bądź kawą w godzinach popołudniowych. Niestety konsumpcję przewidziano do godz. 13:00. Program artystyczny zakończył się „Pokazem mody retro Coco Chanel”, który poruszył nasze serca zarówno pięknym podkładem muzycznym (Mireille Mathieu) jak też wdziękiem i klasą modelek – naszych koleżanek z Łaz.

Rada Programowa VI Kongresu Obywatel Senior, której członkami są reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Rad Seniorów z całego województwa śląskiego postarała się jak mogła najlepiej przygotować dla nas ciekawy program. Dziękujemy serdecznie, dziękujemy też Pani Ewie Kulesza, która włożyła wiele pracy i zaangażowania w to piękne wydarzenie.

Zdjęcia z imprezy: autorzy – słuchacze UTW Ludwik Glanert, Henryka Świerczyna, Barbara Grochal, Ryszard Wesołowski. Pozostałe zdjęcia – organizator wydarzenia.

Relacja Niemiec Małgorzata

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz