,

VII Marsz „Nordic Walking Studentów UTW 2019” 11 maj 2019 r.

VII Marsz „Nordic Walking Studentów UTW 2019”
11 maj 2019 r.
W sobotę 11 maja 2019 r. w ramach ogólnopolskiej akcji VII Marsz „Nordic Walking Studentów UTW 2019” przemaszerowaliśmy z kijkami trasę ponad 5 km od siedziby UTW przy ŻCOP na os. Sikorskiego 52 w Żorach, do pięknego Parku „Cegielnia” w Żorach.
Głównym organizatorem ww. akcji było Stowarzyszenie „Akademia Złotego Wieku” – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie.
Patronat Honorowy nad marszem objął Jarosław Wałęsa – Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Pogoda dopisała, ale z uwagi na wyjazd naszych słuchaczy na warsztaty Tańca Liniowego Country do Międzybrodzia i obchody w tym dniu Święta Ogniowego w Żorach, na godzinę 11.00 stawiło się tylko 12 studentów UTW w Żorach.
Nasza trasa prowadziła z ŻCOP Os. Sikorskiego 52 przez: Os. Korfantego do Muzeum Ognia w Żorach, co uwieczniliśmy na zdjęciach. Dzień 11.05. każdego roku, to Święto Ogniowe w Żorach, na pamiątkę wielkiego pożaru w 1702 r., który strawił znaczną część miasta i w tym roku po raz 317 odbywały się różne imprezy z tym związane.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Podążając dalej odwiedziliśmy ul Szeptyckiego, gdzie zatrzymaliśmy się przy kamienicy nr 7. Jest to 201 letni budynek, w którym w 1922 r. zatrzymał się na 3 godziny Marszałek Józef Piłsudski. W tej kamienicy mieszka do dziś słuchaczka UTW, nasza koleżanka Renata Bajerska-Wonsik, która opowiedziała nam o swoich dziadkach – Państwu Bałdykach i ich działalności w tamtych czasach. Dziadek Bonifacy Bałdyk był wybitnym mieszkańcem Żor. Jak opowiada nasza koleżanka, był nie tylko aptekarzem, ale komisarycznym burmistrzem Żor na początku lat 20 XX wieku, uczestnikiem trzech powstań śląskich, działaczem plebiscytowym, posłem na Sejm II Sejmu Rzeczypospolitej, posłem III Sejmu Śląskiego, społecznikiem, którego Niemcy już w 1939 r. wpisali do „księgi gończej” Sonderfahndungsbuch Polen, jako przewidzianego do likwidacji w pierwszej kolejności. Marszałek Józef Piłsudski był w Żorach trzy godziny, z tego domu u dziadka był dwie – na prywatnej herbatce. Nigdzie indziej na Śląsku nie było takiego spotkania w czasie jego objazdu po naszym regionie.
Kilka kroków od ulicy Szeptyckiego zatrzymaliśmy się na Rynku, gdzie odbywały się atrakcje związane ze Świętem Ogniowym, poczęstowano nas ciastem, uwieczniliśmy to na zdjęciach.
Idąc dalej podeszliśmy pod Muzeum Żorskiego, gdzie obejrzeliśmy m.in. posąg brata Józefa Piłsudskiego – Bronisława.
Dalej poszliśmy do wspaniałego miejsca sportu i rekreacji mieszkańców Żor, tj. do Parku „Cegielnia”. Park sąsiaduje z Halą Sportową MOSiR, a nasi słuchacze namiętnie grają tam w boule, ćwiczą na przyrządach, chodzą z kijkami, przyprowadzają wnuki do zabawy, słowem jest to świetne miejsce dla wszystkich. Tu są też organizowane duże miejskie imprezy nie tylko sportowe. Obeszliśmy park trasą do rolek, rowerów, kijków i zatrzymaliśmy się przy drzewku Jarząb Szwedzki, które posadziliśmy dwa lata temu uczestnicząc w akcji „Drzewa łączą Pokolenia” zorganizowanej przez Fundację „Folwark pod Lipami” w Żorach.
W Parku „Cegielnia” zakończyliśmy nasz marsz wspólnym zdjęciem.
Relacja i zdjęcia z marszu -– Danuta Jendryszczyk
Zarząd UTW w Żorach